DSC_3866-700x350.jpg
Локація: Mironova Foundation

Дати: 09-19.11.2017

Куратор: Міронова Тетяна

 
Художник: Міхайлов Роман  
9 листопада, у просторі Mironova Foundation, відбулося відкриття виставки "Страхи та погрози".
Про художника:
Роман Михайлов 
народився 1989 року в м. Чугуєв, Україна
живе і працює в Києві, Україна
Магістр мистецтв Харківської державної академії дизайну та мистецтва
Пресс-реліз:
 

Наші страхи перебільшують наявні в реальності загрози - така природа цього рефлексу. Гаразд би, кожен в силу можливостей психіки та інтелекту повинен був справлятися тільки з особистими страхами. Але сьогоднішній світ опинився в пастці масових страхів, що штовхають навіть цивілізовані суспільства до соціальної деградації, добровільної відмови від здавалися універсальними принципів і свобод. Так демократія перетворюється в демократурою, зберігає лише механіку народного волевиявлення, здатну легітимізувати розворот влади в бік авторитарних, ксенофобських, мракобісних рішень.

Очевидно, що світ вступив у фазу цивілізаційної пертурбації, порівнянної зі зламом епохи Відродження або індустріальної революції XIX століття. Нові технології несуть відмирання цілого ряду звичних людині професій, соціальні мережі роблять нас прозорими для урядів, корпорацій і один для одного, катастрофічно змінюючи поняття приватності і етики в цілому. Зміни неминучі, неспинним, але будь-якого, народженого в доінтернетову епоху, вони будуть лякати - людині властиво вважати щастям повторення звичного. Зміни, як звичне - бонус нових людей, що опановують інформаційними гаджетами з пелюшок.
Проект Романа Михайлова «Страхи» фіксує наш сьогоднішній стан, в гротескних образах узагальнюючи приватне і соціальне. На полотнах і папері він створює брутальні вкрай формалістичні пейзажі в техніці а ля прима, традиційної для радянських художніх академій, що вчили швидко і пастозно заповнювати фарбою простір - держзамовлення завжди вимагав терміновості. Зверху художник завдає контурні зображення людських фігур, що біжать або лежать, фарбою з балона, ніби на бігу, як це роблять хулігани стріт-арту. Головний сюжет - тікає від комахи людина, панічно боїться бути ужалених. Без фігур роботи, здатні фіксувати горизонт пейзажу, нагадують державні прапори - символ кордонів, стають все більш закритими незважаючи на декларації про безвізах. Одних людей страх, а часто і реальна загроза їхньому життю, жене перетнути ці межі, інших - підштовхує до бажання звести на них неприступну стіну.

Ми не бачимо, як здійснюється загроза інсектоідної агресії. Тільки втеча від неї, очікування лиха. Прийом саспенсу Михайлов використовує і в відео, що представляє розгублену в темному під'їзді собаку. Страх тваринного спочатку пробуджує в ньому агресію - бажання знищити об'єкт небезпеки. Після - рухову бурю, потреба втекти. Апатія, ступорозное стан - крайня ступінь пригніченості страхом. Відмова від власної волі. Цей образ нагадує стан людини в суспільстві, що дозволила заради спокою відмовитися від природних індивідуальних прав. Собака - тварина стайна. А у всякого, хто примикає до зграї заводяться блохи.
Кажуть, руді люди чутливіші до ніжності і болю, ніж інші. Роман Михайлов - рудий. Може бути тому в своїх роботах він надає матеріалу чуттєвість. Пропалюючи пальником шари паперу, залишаючи рваними краю живописних робіт, нещадно прибиваючи їх степлером до стін галереї. Він розуміє, що травма - неминучий супутник будь-якого розвитку, будь-якої трансформації. Що будь-який новий досвід травматичний. І відмовляється травму стигматизованих або демонізувати.

У залитому холодним лікарняним світлом просторі галереї «Лавра», повертаючи йому незатишну порожнечу урядового гаража, який розташовувався там при СРСР, Михайлов виснажує глядача тавтологічним, пригніченим масштабами коміксом про втікаючих від страху, збитих ним з ніг персонажів. Нав'язлива повторюваність - властивість будь-якої фобії. Зал більш делікатній за розмірами графіки переводить увагу від почуттів до споглядання, пропонує оцінити взаємодію колірних поєднань і знаків. Слідом - тваринна безнадійність відео в темряві, після якої повернення до живописних образів біжать від страху дозволяє розлучитися з емоціями і рефлекторними станами і отримати від робіт естетичне задоволення. Яке насправді має куди більше відношення до нашого розуму, ніж це прийнято вважати.

Так, розмірковуючи про погрози і страхах, Роман Михайлов сучасним образотворчою мовою нагадує нам максиму Гойї: «Сон розуму породжує чудовиськ».

DSC_3849
DSC_3849

press to zoom
DSC_3851
DSC_3851

press to zoom
DSC_3866-700x350
DSC_3866-700x350

press to zoom
DSC_3849
DSC_3849

press to zoom
1/28